رامین حیدری فاروقی

وبسایت رسمی

نمایش فوتبال و فلسفه VAR


همزمان با جام ملت های آسیا ۲۰۲۳ قطر مجموعه فوتبال و فلسفه از پلتفرم های aio و lens و اپلیکیشن پی پاد، در قالب برنامه فوتبال بینهایت به نمایش در آمد.

اعطای نشان خورشید مستندسازان به رامین حیدری فاروقی

دومین نشان خورشید، عصر پنجشنبه ۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، با حضور محمدرضا اصلانی، رؤیا نونهالی، فردین خلعتبری، سید محمد بهشتی، محمد علی نجفی و… در سالن فردوس موزه سینما به رامین حیدری فاروقی اعطا شد.

 

انعکاس خبری مراسم در رسانه‌ها

ایرنا

ایسنا

مهر

گزارش تصویری مهر

خبرآنلاین

برنا

سینمای پرس

ایلنا

 

در ستایش گشودگی | به یاد نفرات/عالمی

در ستایش گشودگی عنوان مقاله ای است که در صدوسی‌و‌ دومین شماره مجله هفتگی کرگدن به یاد دکتر اکبر عالمی به چاپ رسیده است.

لطفا برای مطالعه بر روی صفحات کلیک کنید.

سنگی در برکه‌ای بینداز!

این مقاله در مجله فرهنگی و اجتماعی کنار به چاپ رسیده است.
دعوت به ملاقات با محمد بهمن بیگی

لطفا برای مطالعه بر روی صفحات کلیک کنید.

تولید آثار مجموعه علمی و تخصصی تنیس ایران

در پاییز ۱۳۹۸، مستندنگارانِ خشت‌بهشت، طراحی و تولید آثارِ معرفِ مجهزترین مجموعهٔ علمی و تخصصیِ تنیس ایران با استانداردهای جهانی را انجام دادند.

 

آرشا کلاب – Arsha Club

در پاییز ۱۳۹۸، مستندنگارانِ خشت‌بهشت، طراحی و تولید آثارِ معرفِ مجهزترین مجموعهٔ علمی و تخصصیِ تنیس ایران با استانداردهای جهانی را انجام دادند.

مستندنگاری بانک کارآفرین

ایجاد رابطهٔ خلاقِ متقابل میان اقتصاد و فرهنگ از محورهای اصلی فعالیتِ گروه‌مستندنگارِ خشتِ بهشت است. مستندنگاری شاعرانهٔ آثارِ تلاش صاحبان سرمایه و کار و ورزیدگانِ حوزهٔ اقتصاد و بانکداری از علاقه‌مندی‌ها و تخصص‌های ما است.

طی بیست‌سال، ما با بانک‌های رفاه‌کارگران، ملی، تجارت، صادرات، مسکن، کشاورزی، اقتصاد‌نوین و کارآفرین در این‌زمینه همکاری کرده‌ایم. پاییز ۱۳۹۹، در بیستمین سالگرد فعالیت بانک‌کارآفرین، مستندنگاری شاعرانهٔ تولید و کار و کیفیتِ تجمیع و تبدیلِ علمیِ سرمایه به کار در بانک‌کارآفرین، در همراهی فاروقی، فردین خلعتبری و سالار عقیلی منجر شد به تولید قطعه‌ای ملی در ستایشِ کارِ خلاق و قدردانی از میهن. شعر و کارگردانی این اثر و طراحی راهبردی و اجرای این کار بر عهدهٔ مستند‌نگارانِ خشتِ‌بهشت بوده است.

این شنیدن، دیدنی است

 

https://www.aparat.com/v/5VK2e

در پاییز سال ۱۳۹۸ اتفاق مهمی افتاد، همکاری دو خواننده مطرح موسیقیِ اصیلِ فارسی؛ همایون شجریان و علیرضا قربانی با آهنگسازی مهیار علیزاده آلبومی را منتشر کردند، مجموعه‌ای از همخوانی و همراهی که معرفی آن کارِ پیچیده‌ای بود. طراحی عرضه و اجرای بصریِ این اثر در قالبِ بستهٔ فرهنگی-هنری «این شنیدن، دیدنی است» به وسیلهٔ رامین‌حیدری‌فاروقی و با دعوتِ و حمایت مجموعهٔ «مادیران» انجام شد.

https://www.aparat.com/v/xWqSX

 

مستندنگاری و بیانِ‌تصویریِ شاعرانه از شعر افسانهٔ چشم‌هایت نیمایوشیج و چند قطعهٔ دیگر برای تأکید بر اهمیتِ کیفیتِ شنیداری-دیداری آثارِ هنری، راهبرد این فعالیت بود که ادامه‌اش قراری است برای ثبت و مستند‌نگاریِ کیفیِ موسیقیِ مقامی و نواحی متنوعِ ایران‌زمین.

 

https://www.aparat.com/v/StZb2

بخش‌هایی از این ایده تا اجرا را می‌توانید در این جا سراغ بگیرید؛

 

 

 

مجموعه مستند «خشت بهشت» با نامزدی در تمام رشته ها، رکورد دار است

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به گزارش ستاد خبری جشنواره سیما کمیسیون مستند جشنواره جام جم (۱۳۹۷) اسامی نامزدهای این بخش را اعلام و مجموعه «خشت بهشت» که بزرگترین پروژه تاریخ تولیدات تلوزیونی مستند ایران است با نامزدی در تمام رشته ها، رکورد دار شد.

خشت بهشت به تهیه کنندگی و کارگردانی
دکتر رامینحیدری فاروقی در رشته های
بهترین مجموعه ی مستند تلوزیونی
بهترین کارگردانی مستند
بهترین پژوهش
و بهترین دستاوردهای هنری
نامزد دریافت جایزه شد.
این مستند ۲۶ قسمتی که در بیش از ۴۰ شهر جهان طی ده سال تولید شده است،خشت بهشت با تاکید بر مفهوم اخلاقی و فلسفی زیبایی، به بررسی تطبیقی رابطه ی متقابل انسان و خانه و شهر در فرهنگ های مختلف می پردازد.

فاروقی با تولید ۹۰۰۰ دقیقه مجموعه ی مستند تلوزیونی در قاره های مختلف و در طول ۲۰ سال رکورد دار این حرفه در تلوزیون است و در سال ۱۳۹۰ برای مجموعه ی مستند «شرق، دیوار، آفتاب» جایزه ی بهترین مجوعه ی مستند تلوزیونی را دریافت کرده است.
قسمت های پخش شده ی خشت بهشت را می توانید در تلوبیون ببینید.

تصویر و تدوینِ#خشت_بهشت را
#امیرخسروشاهوردی
بر عهده داشته است.
موسیقی:#فردین_خلعتبری
خواننده تیتراژ:#امید_نعمتی
تولید و هماهنگی:#امید_مهدوی
عکس:#کامیار_مینوکده
مسافران:#محسن_حسینی
و با حضور:#رؤیا_نونهالی

خشت بهشت

مستند «خشت بهشت»  بزرگترین مجموعه مستند تاریخ تلویزیون ایران است، مجموعه ای که در چهل شهر ایران و جهان از قاره های مختلف، رابطه متقابل انسان و فضای پیرامونش را از منظرِ بررسی فلسفه و حکمتِ، دو مفهومِ «زیبایی» و «زشتی» در قالبِ آسیب شناسیِ «جامعه شناسی توسعه شهری» و اهمیت حفظ «تنوع زیست فرهنگی» بررسی می کند.

تهیه کننده و کارگردان این مستند زیبا  «رامین حیدری فاروقی» است.

https://www.aparat.com/v/z8LQj

این مجموعه ١٠٠٠ دقیقه ای در٢٦ قسمت ٤٠ دقیقه ای در گروه «فرهنگ، تاریخ و هنر» شبکه یک سیما تولید شده که در طی ٨ سال و در نزدیک به چهل شهر ایران و جهان، در قاره های مختلف تولید شده است.

این مستند شاعرانه، سفری حکمی به آفاق است تا از نیاز قدسی بشر به تجربه و خلق زیبایی بگوید. بعضی از پرسش های این سفر که در همراهی مسافرانش، مطرح می شود، چنین هستند: نقش محیط زیبا درشکل و شخصیتِ زندگی ما چیست؟ جغرافیا چه تأثیری بر تاریخ گذاشته است؟ هویت فردی و اجتماعی چیست و نوع ایرانی- اسلامی آن چگونه شکل گرفته است؟.

رویا نونهالی، محسن حسینی و پروفسور شریف حسین قاسمی که در مجموعه های مستند پیشین، او را در «آفریقا، چین و هند» همراهی کرده بودند، بخش هایی از مستند خشت بهشت را همراهی کردند.

وی این بار، خود در برابر دوربین خشت بهشت قرار گرفته است و راهنمای این طولانی ترین سفر مستند تلوزیون ایران است.

شعر، موسیقی، معماری، انواع نقش پردازی و داستان سرایی معرفت اندیش ایرانی – اسلامی و تمام حوزه هنر مقدس، حاصل معاشرت با مفهوم و انواع تجلّی مطلقِ زیبایی یعنی«بهشت» است.

عوامل تولید مستند خشت بهشت عبارتند از: تصویر و تدوین«امیر خسرو شاهوردی»، آهنگساز «فردین خلعتبری»، تولید و هماهنگی«امید مهدوی»، عکاس «کامیار مینوکده»، پژوهش و نگارش و روایتگر«رامین حیدری فاروقی».

مجموعه مستند خشت بهشت کاری از گروه «فرهنگ، تاریخ و هنر» شبکه یک سیما است که از دی ماه ١٣٩٦ بر روی آنتن رفت

تماشای مستند «خشت بهشت» در آپارات

تماشای مستند «خشت بهشت» در یوتیوب