مستند خشت بهشت

Print |  E-mail

::: مستند خشت بهشت

مستند «خشت بهشت»، بزرگترین مجموعه مستند تاریخ تلویزیون ایران است، مجموعه ای که در چهل شهر ایران و جهان از قاره های مختلف، رابطه متقابل انسان و فضای پیرامونش را از منظرِ بررسی فلسفه و حکمتِ، دو مفهومِ «زیبایی» و «زشتی» در قالبِ آسیب شناسیِ «جامعه شناسی توسعه شهری» و اهمیت حفظ «تنوع زیست فرهنگی» بررسی می کند.

تهیه کننده و کارگردان این مستند فاخر، «رامین حیدری فاروقی» است.

وی متولد سی و یکم اردیبهشت ١٣٤٥ تهران و دانش آموخته کارشناسی کارگردانی سینما و کارشناسی ارشد پژوهش هنر از دانشگاه هنر ودانشجوی دکترای فلسفه هنر می باشد.

کارگردان این مستند در سال١٣٩٠، برنده جایزه بهترین کارگردانی مجموعه بلند مستند، با عنوان «شرق،دیوار، آفتاب»، در نخستین جشنواره تلویزیونی جام جم شد.

این مجموعه ١٠٠٠ دقیقه ای در٢٦ قسمت ٤٠ دقیقه ای در گروه «فرهنگ، تاریخ و هنر» شبکه یک سیما تولید شده که در طی ۱۰ سال و در نزدیک به چهل شهر ایران و جهان، در قاره های مختلف تولید شده است.

https://www.aparat.com/v/z8LQj

https://www.aparat.com/v/frTzw

این مستند شاعرانه، سفری حکمی به آفاق است تا از نیاز قدسی بشر به تجربه و خلق زیبایی بگوید. بعضی از پرسش های این سفر که در همراهی مسافرانش، مطرح می شود، چنین هستند: نقش محیط زیبا درشکل و شخصیتِ زندگی ما چیست؟ جغرافیا چه تأثیری بر تاریخ گذاشته است؟ هویت فردی و اجتماعی چیست و نوع ایرانی- اسلامی آن چگونه شکل گرفته است؟.

رویا نونهالی، محسن حسینی و پروفسور شریف حسین قاسمی که در مجموعه های مستند پیشین، او را در «آفریقا، چین و هند» همراهی کرده بودند، بخش هایی از مستند خشت بهشت را همراهی کردند.

رامین حیدری فاروقی این بار، خود در برابر دوربین خشت بهشت قرار گرفته است و راهنمای این طولانی ترین سفر مستند تلوزیون ایران است.

فاروقی که بیش از ۹۰۰۰ دقیقه مستند در نقاط مختلف جهان ساخته است می گوید: شعر، موسیقی، معماری، انواع نقش پردازی و داستان سرایی معرفت اندیش ایرانی – اسلامی و تمام حوزه هنر مقدس، حاصل معاشرت با مفهوم و انواع تجلّی مطلقِ زیبایی یعنی«بهشت» است.

عوامل تولید مستند خشت بهشت عبارتند از: تصویر و تدوین«امیر خسرو شاهوردی»، آهنگساز «فردین خلعتبری»، تولید و هماهنگی«امید مهدوی»، عکاس «کامیار مینوکده»، پژوهش و نگارش و روایتگر«رامین حیدری فاروقی».

مجموعه مستند خشت بهشت کاری از گروه «فرهنگ، تاریخ و هنر» شبکه یک سیما است که در دی ماه ١٣٩٦ از این شبکه روی آنتن رفت.

طراحی وب سایت و میزبانی وب توسط آژانس دیجیتال مارکتینگ نگاه نو